ÚJKÉNT INDULÓ KÉPZÉS
Károli Gáspár Református Egyetem
Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar
Szak megnevezése: magyar mint idegen nyelv szakos pedagógus szakirányú továbbképzés
A 2020 szeptemberétől induló 2 féléves levelező képzés fő célja, hogy a pedagógus diplomával rendelkező és a magyar mint idegen nyelv tanítása iránt érdeklődő személyek megismerjék a magyar nyelv tanításának elméletét és módszertanát annak érdekében, hogy akár a közoktatásban, akár a felnőttoktatásban vagy bármilyen más formában a megfelelő szakmai tudás birtokában adhassák át nyelvünket és kulturánkat a nem magyar anyanyelvű tanítványaiknak.
A képzés alapozó ismeretei magába foglalják a magyar mint idegen nyelv és a hungarológia diszciplinális kérdéseit, intézménytörténetét, valamint a nyelv oktatási sajátosságait a diaszpórában és a szorványban. A képzés továbbá a grammatikai ismereteken kívül betekintést nyújt a nyelvpedagógiai alapismeretek tudományterületébe is. A szakmai ismeretek tárgykörébe a következők tartoznak: magyar grammatika külföldieknek; a magyar mint idegen nyelv tanításának módszerei az egyes kompetenciaterületeken; nyelvtanítás gyermekkorban; mérés és értékelés a MID tanításában; tananyagok, tankönyvek, segédkönyvek; tanítási gyakorlat (min. 10 óra óralátogatás + min. 5 óra tanítás).
Képzés ideje: 2 félév
Képzési forma: levelező képzésrend, a képzés díja 10.000 Ft / félév
Képzés helyszíne: Vajdasági Magyar Képző-, Kutató- és Kulturális Központ, Szabadka (Makszim Gorkij u. 6/A)
A képzésre való jelentkezés feltétele:
-
a pedagógusképzés képzési terület alapképzési vagy osztatlan szakjai (hagyományos főiskolai vagy egyetemi oklevél);
-
szociálpedagógus alapképzési szak;
-
hitéleti képzési terület következő szakjai: teológia alapképzési szak, teológia mesterképzési szak, katolikus teológus mesterképzési szak, katekéta-lelkipásztori munkatárs alapképzési szak, református hittanoktató alapképzési szak, buddhista tanító alapképzési szak, vaisnava teológia alapképzési szak;
-
egyéb alapképzési szakon szerzett oklevél esetében tanári mesterképzési szakon, teológia mesterképzési szakon vagy vaisnava teológia mesterképzési szakon szerzett oklevél.
Jelentkezés módja:
- A Károli Gáspár Református Egyetem honlapján található jelentkezési űrlap kitöltése (http://www.kre.hu/btkfelveteli/), melyet a jelentkező számára a rendszer pdf. formátumban e-mailben megküld. A jelentkezés alkalmával a kinyomtatott és aláírt jelenkezési űrlapot be kell nyújtani a VM4K számára.
- Oklevél másolata (a nem magyar, angol, német, vagy francia nyelvű oklevelek mellé, hiteles fordítás is szükséges),
- szakmai önéletrajz,
- motivációs levél (legfeljebb egy oldal).
A megjelölt dokumentumokat a Vajdasági Magyar Képző-, Kutató- és Kulturális Központ tanulmányi osztályán kell személyesen, vagy postai úton benyújtani. A borítékon a következő szöveg feltüntetése szükséges: „Jelentkezés – magyar mint idegen nyelv szakos pedagógus szakirányú továbbképzés”. Címünk: Szekeres László Alapítvány, 24000 Szabadka, Makszim Gorkij u. 6/A.
Jelentkezési határidő: 2020. augusztus 14.
Online felvételi időpontja: 2020. augusztus 24., 9.00–11.00 óra
Keretlétszám: 14 fő
______________________________________________________________________________________________________
ÚJKÉNT INDULÓ KÉPZÉS
Óbudai Egyetem
Bánki Donát Gépész- és Biztonságtechnikai Mérnöki Kar
Szak megnevezése: információbiztonsági szakmérnök/szakember szakirányú továbbképzés
Az internet és az infokommunikáció fejlődésével a vállalatok nyitottsága az internet irányában is jelentősen megnőtt, ami rohamosan megnövelte a kiberbűnözés veszélyeinek való kitettséget. Ezek azok a fő indokok, amelyek miatt az információbiztonság általánosan egy kiemelt kulcskérdéssé vált és válik a gazdaság minden ágazatának szereplői körében. Kiemelt jelentősége van mind a versenyszférában, ahol egyre több multi és cégcsoport vezeti be és tanúsíttatja az átfogó információbiztonsági irányítási rendszerét, és követeli ezt meg a beszállítóitól és alvállalkozóitól is. Az állami szférában az információbiztonsági követelményeket külön jogszabályok írják elő kötelezően, amelyek nemcsak a legtöbb állami szférába tartozó intézményre (kiemelten beleértve a kritikus infrastruktúrákat üzemeltető létesítményeket is) vonatkoznak, hanem azok fontosabb beszállítóira, azok informatikai rendszereinek fejlesztőire és üzemeltetőire is.
A továbbképzés célja ezért az, hogy az információbiztonságról és annak alkalmazásáról magas szintű, korszerű elméleti és gyakorlati ismereteket nyújtson a gazdaság minden ágazatában azoknak a szakembereknek, akik a korábban megszerzett szakképzettségük és felsőfokú szakismeretük birtokában képesek a szakterületükön belül felmerülő problémák megoldására, és ezen új ismeretekkel képesek legyenek ezt az információbiztonság különböző területein felmerülő problémákra is kiterjeszteni. A cél tehát olyan mérnök-informatikusok képzése, akik képesek a modern IT-rendszerekben felmerülő biztonsági problémák azonosítására, feltárására, a problémák megoldásához szükséges praktikus tervezési és fejlesztési feladatok elvégzésére, valamint a mélyebb elméleti alapokra (pl. kriptográfia) épülő módszerek és rendszerek megértésére és alkalmazására.
Képzés ideje: 4 félév
Képzési forma: levelező képzésrend, államilag finanszírozott. A képzés szombati napokon zajlik.
Képzés helyszíne: Vajdasági Magyar Képző-, Kutató- és Kulturális Központ, Szabadka (Makszim Gorkij u. 6/A)
A képzésre való jelentkezés feltétele:
- Szakmérnök képzés: mérnöki (BSc, MSc vagy korábbi főiskolai vagy egyetemi) diploma
- Szakember képzés: bármely felsőoktatási szakon szerzett BSc vagy MSc (korábbi egyetemi vagy főiskolai) oklevél
Szükséges dokumentumok:
- oklevél fénymásolata,
- szakmai önéletrajz
Felvételi folyamata: felvételi vizsga nem lesz, a felvételi rangsor az átnyújtott dokumentáció alapján kerül kialakításra
Jelentkezés módja: A megjelölt dokumentumokat a Vajdasági Magyar Képző-, Kutató- és Kulturális Központ tanulmányi osztályán kell személyesen, vagy postai úton benyújtani. A borítékon a következő szöveg feltüntetése szükséges: „Jelentkezés – információbiztonsági szakmérnök/szakember szakirányú továbbképzés”. Címünk: Szekeres László Alapítvány, 24000 Szabadka, Makszim Gorkij u. 6/A.
Jelentkezési határidő: 2020. augusztus 10.
______________________________________________________________________________________________________
Szegedi Tudományegyetem
Juhász Gyula Pedagógusképző Kar
Gyógypedagógus-képző Intézet
Szak megnevezése: logopédia szakirányú továbbképzés
A képzés célja olyan gyógypedagógus-logopédusok képzése, akik a logopédia és határtudományai korszerű elméleti és módszertani ismereteinek, a logopédiai tevékenységekhez szükséges képességeknek, valamint a szakterületi és gyakorlati ismereteknek a birtokában segítséget nyújtanak a beszéd, nyelvi és kommunikációs akadályozottsággal élő gyermekeknek, fiataloknak, felnőtteknek képességeik fejlesztéséhez, funkciózavaraik (kognitív, szociális, szomati-kus, érzékelési, észlelési) korrekciójához, illetve kompenzálásához, életviteli nehézségeik kezeléséhez, rehabilitációjukhoz, valamint környezetük rendezéséhez, társadalmi integrációjukhoz. Felkészültek tanulmányaik mesterképzésben történő folytatására.
A végzett hallgatók a megszerzett ismeretek és gyakorlati tudás alapján felkészültté válnak a köznevelés különböző színterein: pedagógiai szakszolgálati feladatokat ellátó intézményekben, nevelési és nevelési-oktatási intézményekben a kommunikáció, a hang, a beszéd, a beszélt és írott nyelvi zavarok és a gyermekkori nyelési zavarok ellátására, szegregált és integrált keretek között, az alapellátásban és a sajátos nevelési igényű tanulók esetében egyaránt.
Képzés ideje: 4 félév
Képzési forma: levelező képzésrend, államilag finanszírozott. A képzés péntek, szombati napokon zajlik.
Képzés helyszíne: Vajdasági Magyar Képző-, Kutató- és Kulturális Központ, Szabadka (Makszim Gorkij u. 6/A)
A képzésre való jelentkezés feltétele:
- Bármilyen gyógypedagógia alapképzésben szerzett diploma, ill. korábban ennek megfeleltethető főiskolai szintű képzésben szerzett oklevél.
- Alkalmassági vizsgán való sikeres megfelelés (beszédalkalmasság és írásbeli vizsga-helyesírási készség és szókincs vizsgálata)
Jelentkezés módja:
- kitöltött, aláírt jelentkezési űrlap, (Az űrlap letölthető az intézet honlapjáról (http://www.jgypk.hu/tanszek/gyogypedagogia/jelentkezesi-lap-szakiranyu-t...), vagy megtalálható a VM4K Tanulmányi Osztályán.)
- önéletrajz,
- diploma másolata,
A megjelölt dokumentumokat a Vajdasági Magyar Képző-, Kutató- és Kulturális Központ tanulmányi osztályán kell személyesen, vagy postai úton benyújtani. A borítékon a következő szöveg feltüntetése szükséges: „Jelentkezés – logopédia szakirányú továbbképzés”
Címünk: Szekeres László Alapítvány, 24000 Szabadka, Makszim Gorkij u. 6/A.
Jelentkezési határidő: 2020. augusztus 14.
Alkalmassági vizsga időpontja: 2020. augusztus vége
Felvételi menete: Az alkalmassági vizsga részei:
- Beszédalkalmassági vizsga (spontán beszéd vizsgálata, valamint fél oldalas prózai szöveg felolvasása a beszédtechnikai készség vizsgálatára).
- Írásbeli vizsga (a helyesírási készség és a szókincs vizsgálata. A felkészüléshez javasolt irodalom: Magyar Tudományos Akadémia (2015): A magyar helyesírás szabályai 12. kiadás, Akadémiai Kiadó, Budapest.)
Keretlétszám: 20 fő
______________________________________________________________________________________________________
Semmelweis Egyetem
Pető András Kar
Szak megnevezése: konduktorsegítő szakirányú továbbképzés
A 2020 szeptemberétől induló képzés célja olyan pedagógiai szakemberek képzése, akik a képzés elvégzése után alkalmassá válnak a központi idegrendszer sérülése miatt dominánsan mozgássérültté vált bármely életkorú gyermek és felnőtt konduktív neveléssel megvalósított fejlesztésére konduktor irányítása mellett. A gyakorlatorientált továbbképzés biztosítja a központi idegrendszeri sérült személyiség- és mozgásfejlesztéséhez szükséges korszerű eljárások, módszerek megismerését, a tanultak gyakorlását és alkalmazását egyéni és csoportos foglalkozásokon, emellett fejleszti a nevelő/fejlesztő/segítő kompetenciákat, technikai jártasságot.
A végzett hallgatók alkalmassá válnak szegregált és inkluzív nevelési/oktatási intézményekben a mozgássérült gyermekek sikeres integrációjának elősegítésére, valamint felnőttek ellátásában a konduktor által meghatározott konduktív program megvalósítására.
Képzési forma: nappali képzésrend, államilag finanszírozott képzés (az elméleti órák és a gyakorlatok tömbösített formában kerülnek megszervezésre)
Képzés ideje: 4 félév
A képzésre való jelentkezés feltétele: Pedagógiai jellegű képzésről lévén szó, elsősorban 4–10 éves gyermekekkel foglalkozó pedagógusok (óvodapedagógusok és tanítók), másodsorban az általános iskola felső osztályaiban oktató szaktanárok (pl. bölcsészek) jelentkezhetnek.
Jelentkezés módja:
- felsőfokú diploma és leckekönyv hiteles fénymásolata (leckekönyv hiányában az elvégzett tárgyak és a hozzá tartozó eredmények, kreditpontok listáját tartalmazó dokumentum). Nem magyar nyelvű dokumentum esetén hiteles fordítás,
- részletes szakmai önéletrajz,
- motivációs levél.
A megjelölt dokumentumokat a Vajdasági Magyar Képző-, Kutató- és Kulturális Központ tanulmányi osztályán kell személyesen, vagy postai úton benyújtani. A borítékon a következő szöveg feltüntetése szükséges: „Jelentkezés – konduktorsegítő szakirányú továbbképzés” Címünk: Szekeres László Alapítvány, 24000 Szabadka, Makszim Gorkij u. 6/A.
Jelentkezési határidő: 2020. augusztus 23.
Felvételi időpontja: 2020. augusztus 24., hétfő, 10:00–12:00
Pótfelvételi időpontja: 2020. szeptember 3., csütörtök 14:00
Felvételi menete: szakmai beszélgetés, mely többek közt a jelentkező korábbi képzettségére, szakmai felkészültségre és tapasztalataira irányul.
Keretlétszám: 25 fő
______________________________________________________________________________________________________
Károli Gáspár Református Egyetem
Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar
Szak megnevezése: mentálhigiénés segítő szakirányú továbbképzés
A 2021 februárjában 150 óra önismereti képzéssel induló, levelező munkarendű továbbképzés elméleti és gyakorlati részből épül fel. Az elméleti tárgyak rendszerelméletű, holisztikus megközelítésben ölelik fel a lelki, illetve mentálhigiénés jelenségek, a személyközi kapcsolatok legfontosabb vonatkozó ismereteit, míg a gyakorlati tárgyak a hivatásszerep napi tapasztalatait dolgozzák fel, mely által bővül a hallgatók szakmai eszköztára, fejlődik hivatásszemélyiségük és erősödik szakmai önazonosságuk. A képzés módszerei elsősorban: interaktív plenáris előadások, szemináriumi munka kiscsoportokban, filmalkotások csoportos visszajelzése, terepmunka és esetmegbeszélés.
Az oklevél megszerzéséhez a tanulmányi kötelezettségeken túl 150 órás önismereti csoportmunka teljesítése is szükséges. (Aki minősített csoportvezető irányításával korábban ilyet már elvégzett, mentesül e követelmény alól.) Az önismereti csoportok már 2021 februárjában indulnak, hogy a képzésre felvett (még nem beiratkozott) hallgatók a tantermi képzés kezdetére (2022. február) a 150 órás csoportmunkát teljesíthessék.
Képzési idő: 4 félév
Képzési forma: levelező képzésrend, a képzés díja 10.000 Ft / félév
A képzésre való jelentkezés feltétele: bármely képzési területen megszerzett BA vagy MA szintű (főiskola vagy egyetemi) oklevél.
A jelentkezés módja:
- A Károli Gáspár Református Egyetem honlapján található jelentkezési űrlap kitöltése (http://www.kre.hu/btkfelveteli/), melyet a jelentkező számára a rendszer pdf. formátumban e-mailben megküld. A jelentkezés alkalmával a kinyomtatott és aláírt jelenkezési űrlapot be kell nyújtani.
- Oklevél másolata (a nem magyar, angol, német, vagy francia nyelvű oklevelek mellé, hiteles fordítás is szükséges),
- szakmai önéletrajz,
- motivációs levél (legfeljebb egy oldal),
- korábbi, minimum 150 órás önismereti csoportmunka teljesítését igazoló tanúsítvány (amennyiben a jelentkező rendelkezik ilyennel).
A megjelölt dokumentumokat a Vajdasági Magyar Képző-, Kutató- és Kulturális Központ tanulmányi osztályán kell személyesen, vagy postai úton benyújtani. A borítékon a következő szöveg feltüntetése szükséges: „Jelentkezés – mentálhigiénés segítő szakirányú továbbképzés”. Címünk: Szekeres László Alapítvány, 24000 Szabadka, Makszim Gorkij u. 6/A
Jelentkezési határidő: 2020. augusztus 31.
Felvételi időpontja: 2020. szeptember 23., 24.
Felvételi menete: felvételi beszélgetés, mely a jelentkező alapképzettségére, szemléleti irányultságára, érdeklődési körére, jelentkezésének motivációjára stb. terjed ki.
Keretlétszám: 24 fő